:: دوره 3، شماره 10 - ( تابستان 1400 ) ::
جلد 3 شماره 10 صفحات 46-29 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر رسانه‌های تصویری در بروز انحرافات و جرایم در کودکان و نوجوانان و طرق پیشگیری از آن
فاطمه افشاری ، جواد افشاری
گروه حقوق عامه، پژهشگاه قوه قضاییه، تهران، ایران.
چکیده:   (241 مشاهده)
زمینه و هدف: یکی از مهم­ترین عوامل تأثیرگذار در زندگی جوامع امروز رسانه­‌های تصویری است که علاوه بر وجود تأثیرات مثبت در کاهش آسیب­‌های اجتماعی، نقشی منفی در زمینه‌­سازی و ایجاد انحرافات و جرایم دارند و یکی از اقشار آسیب­‌پذیر در این زمینه کودکان و نوجوانان هستند. این مطالعه با هدف بررسی تأثیر رسانه­‌های تصویری در بروز انحرافات و جرایم میان کودکان و نوجوانان و بحث پیرامون طرق پیشگیری از آن انجام گردید.
روش: مطالعه حاضر به شیوه توصیفی- تحلیلی و با استفاده از منابع اسنادی (کتابخانه­‌ای) به انجام رسیده است.
یافته‌ها: رسانه­‌های تصویری با عادت دادن مخاطب به حوادث، حساسیت‌­زدایی و بی‌­قیدی و... زمینه یادگیری خشونت از رسانه را فراهم می­‌آورند. افراد دارای سنین کمتر، به مراتب بیشتر تحت تأثیر رسانه قرار می­گیرند و این به دلیل واقع‌­انگاری، توانایی شناختی ناقص آن­ها و عدم توانایی ارتباط دادن صحنه­‌های برنامه به نتیجه نهایی است. با گسترش رسانه‌­های جهانی و خارج از کنترل  دولت‌­ها مانند ماهواره و اینترنت و ارائه الگوهای نامناسب، آموزش­های منفی، پخش برنامه­های بدون هدف، عدم توجه به سن مخاطبان و نشان ندادن نتایج اعمال، نقش رسانه­‌های مذکور در گسترش جرایم و انحرافاتی مانند بروز خشونت، فرار از خانه و روابط جنسی آزاد و اعتیاد جنسی به ویژه در جوانان و نوجوانان غیرقابل انکار است.
نتیجه‌گیری: با توجه به قابلیت تأثیرگذاری سوء رسانه­‌های تصویری برای کودکان و نوجوانان از حیث تمهید زمینه­‌های انحراف و ارتکاب جرم، لازم است دولت، مردم، خانواده و رسانه با استفاده از فرهنگ­‌سازی، آموزش و نظارت، تلاشی همگانی برای مقابله با محتوای نامناسب و جایگزین­سازی آن با برنامه­‌ها و تفریحات سالم داشته باشند.
واژه‌های کلیدی: رسانه­‌های تصویری، کودکان و نوجوانان، خشونت، فرار از خانه، اعتیاد جنسی
متن کامل [PDF 663 kb]   (84 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1400/1/23 | پذیرش: 1400/5/3


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 3، شماره 10 - ( تابستان 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها