:: دوره 4، شماره 16 - ( زمستان 1401 ) ::
جلد 4 شماره 16 صفحات 80-67 برگشت به فهرست نسخه ها
واکاوی هرزه‌نگاری سایبری کودکان با تأکید بر قانون حمایت از اطفال و نوجوانان مصوب سال 1399
سیدعلیرضا میرکمالی
گروه حقوق، دانشکده حقوق، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران.
چکیده:   (138 مشاهده)
زمینه و هدف: پژوهش حاضر سعی در تبیین و بررسی هرزه‌نگاری سایبری کودکان با تأکید بر قانون حمایت از اطفال و نوجوانان مصوب سال 1399 دارد.
روش: نوع تحقیق در این پژوهش، نظری و بر اساس روش تحلیلی ـ توصیفی و مبتنی بر مبانی مورد قبول حقوقی انجام خواهد گرفت. داده‌های مورد نیاز جهت انجام پژوهش حاضر، از طریق روش کتابخانه‌ای جمع‌آوری گردیده‌اند.
یافته‌ها: در اغلب کشور‌ها و نظام‌های حقوق با نگاه حمایتی، هرزه‌نگاری سایبری کودکان، به عنوان رفتاری مجرمانه تلقی شده است و از مصادیق جرائم رایانه‌ای علیه کودکان به حساب می‌آید که معمولاً نیز با تشدید مجازات همراه است. ویژگی‌های خاص فضای سایبری، از قبیل سهولت دسترسی، توزیع راحت، سریع و کم‌هزینه به همراه امنیت و پنهان‌ماندن ماهیت مجرم، این فضا را به محیطی ویژه برای ارتکاب این جرم تبدیل کرده است. تا قبل از تصویب قانون حمایت از اطفال و نوجوانان در سال 1399، هرزه‌نگاری در قانون ایران تعریف نشده بود، اما به عنوانی جرمی علیه عفت و اخلاق عمومی شناخته می‌شد که قانونگذار کیفری مقرراتی درباره آن در فصل جرائم رایانه‌ای بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی وضع کرده بود. قانون حمایت از اطفال و نوجوانان مصوب سال 1399 به تعریف این مفهوم پرداخته است؛ مطابق بند «د» ماده 1 این قانون هرزه‌نگاری عبارت است از: تهیه و تولید هر اثری که محتوای آن بیانگر جذابیت جنسی طفل یا نوجوان، مانند برهنگی، آمیزش، عمل جنسی یا اندام جنسی باشد.
نتیجه‌گیری: با تمامی پیشرفت‌های قانون حمایت از اطفال و نوجوانان مصوب سال 1399، این قانون در خصوص مجازات مرتکبین جرائم علیه اطفال و به ویژه جرائم نوینی، چون هرزه‌نگاری سایبری کودکان، جامع نبوده و بعضاً در این خصوص نیاز به رجوع به قوانین دیگر، از جمله قانون جرائم رایانه‌ای و قانون نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت‌های غیر مجاز می‌نمایند مشاهده می‌شود.
واژه‌های کلیدی: هرزه‌نگاری کودکان، اطفال و نوجوانان، سایبر، فضای مجازی
متن کامل [PDF 797 kb]   (93 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/8/3 | پذیرش: 1401/9/15


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 4، شماره 16 - ( زمستان 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها