:: دوره 4، شماره 16 - ( زمستان 1401 ) ::
جلد 4 شماره 16 صفحات 65-43 برگشت به فهرست نسخه ها
اصول سیاست جنایی کودکان
محمد قهرمانی
گروه حقوق کیفری و جرم‌شناسی، دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری دادگستری، تهران، ایران.
چکیده:   (172 مشاهده)
زمینه و هدف: سیاست جنایی که مجموعه‌ای از پاسخ‌های هیأت اجتماع در سازوکارهای مشخص نسبت به پدیده مجرمانه و کنترل و مهار آن است، با لحاظ حقوق بزه‌‌دیده، بزه‌کار و جامعه، اهداف خود را با پاسخ‌های توسعه‌مدارانه‌ای دنبال می‌کند. سیاست جنایی افتراقی کودکان با ابتناء بر حقوق کودکان، دارای رویکردی تلطیفی مبتنی بر رفاه و مصلحت‌اندیشی با اهداف تربیتی است. متفاوت‌بودن کودکان مستلزم حمایت‌های بیشتر و پوشش آسیب‌‌پذیری‌های دوران بلوغ است تا از گسست اجتماعی آن‌ها جلوگیری شود.
روش: با جمع‌آوری اطلاعات از منابع کتابخانه‌ای به روش توصیفی ـ تحلیلی، این پژوهش با هدف کاربردی ارائه شده است.
یافته‌ها: هر سیاست جنایی مقوم بر اصولی می‌باشد که قلمرو و ضوابط و کیفیت واکنش‌های احتمالی در برابر بزه را پیش‌بینی می‌کند. اصول سیاست جنایی کودکان تبیین‌کننده ارزش‌ها و مفاهیم آرمانی جامعه در مواجهه با وضعیت مخاطره‌آمیز کودکان و تنظیم نظام عدالت کیفری کودک‌مدار با توجه به حقوق بشری و شهروندی کودکان است.
نتیجه‌گیری: با مطالعه و بررسی اسناد حقوق کودک، 60 اصل سیاست جنایی کودکان که بیانگر افتراقی‌بودن آن است، احراز نمودیم. اصول سیاست جنایی کودکان بیانگر حساسیت جامعه در قبال کودکان بوده که منجر به ابتکار عمل دستگاه سیاست جنایی و هماهنگی‌های لازم در حوزه‌های قانونگذاری، قضایی و اجرایی است. شناخت این اصول در هرچه بهتر اتخاذ رویکرد حمایتی و ترمیمی وضعیت مخاطره‌آمیز کودک، کمک شایان ذکری به کنشگران در زمینه سیاست جنایی کودک خواهد نمود.
واژه‌های کلیدی: سیاست جنایی افتراقی، عدالت انتقالی، کودک، حقوق شهروندی، حقوق بشر
متن کامل [PDF 579 kb]   (100 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/8/2 | پذیرش: 1401/9/4


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 4، شماره 16 - ( زمستان 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها