:: دوره 4، شماره 15 - ( پاییز 1401 ) ::
جلد 4 شماره 15 صفحات 87-75 برگشت به فهرست نسخه ها
حریم خصوصی اطلاعاتی کودکان در قوانین داخلی ایران
معصومه طاهرآبادی
گروه حقوق کیفری اطفال و نوجوانان، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، واحد قم، دانشگاه حضرت معصومه (س)، قم، ایران.
چکیده:   (290 مشاهده)
زمینه و هدف: با توجه به عدم صراحت و شفافیت قانونی در مورد حق حریم خصوصی کودکان به ویژه حریم خصوصی اطلاعاتی کودکان و دیگر اینکه کودکان به دلیل ضعف قوای جسمانی، صغر سن و توانایی در دفاع از خود در معرض خطر بیشتری برای داشتن یک تجربه منفی از نقض حریم خصوصی، از جمله سرخوردگی و ناامیدی، از دست‌دادن اعتماد به نفس در زندگی اجتماعی (مدرسه و گروه‌های همسالان)، بزه‌کاری و قربانی‌شدن مجدد و حتی برچسب‌زنی هستند. ما در این تحقیق، به دنبال یافتن این موضوع بوده‌ایم که با وجود عدم صراحت و شفافیت قانونی در این زمینه، اساساً حمایتی از حق حریم خصوصی اطلاعاتی کودکان در قوانین وجود دارد.
روش: روش تحقیق به صورت توصیفی است و گردآوری اطلاعات به شیوه کتابخانه‌ای انجام شد.
یافته‌ها: با تفسیر و تحلیل برخی از قوانین و لوایح داخلی، از جمله قانون اساسی، قانون آیین دادرسی کیفری، قانون حمایت از اطفال و نوجوانان، قانون مجازات اسلامی و لوایح مربوط به حریم خصوصی و پلیس ویژه اطفال متوجه شدیم که این حق به طور ضمنی و در بطن قوانین مختلف برای کودکان و بزرگسالان وجود دارد و در جایی که صریحاً از آن حمایت می‌شود، قانون حمایت از کودکان و نوجوانان است و هرگونه نقض حریم خصوصی را همراه با ضمانت اجرا دانسته است و در سایر موارد به صورت ناقص به حمایت از این حق برآمده است.
نتیجه‌گیری: هرجا که نیاز به قانونگذاری بوده است، قانونگذاران اقدام به قانون نویسی کرده‌اند، لیکن برخی از این قوانین دارای ابهام و یا ناقص می‌باشند که نیاز به اصلاح و تکمیل دارند و به علاوه باید حمایت‌های بیشتری از کودکان به عمل آید.

 
واژه‌های کلیدی: حقوق بشر، کودکان، حریم، حمایت قانونی
متن کامل [PDF 467 kb]   (92 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/5/1 | پذیرش: 1401/6/27


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 4، شماره 15 - ( پاییز 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها