:: دوره 4، شماره 14 - ( تابستان 1401 ) ::
جلد 4 شماره 14 صفحات 62-49 برگشت به فهرست نسخه ها
جلوه‌های حقوق کودک در مواجهه با خشونت
آرین پتفت
مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران.
چکیده:   (183 مشاهده)
زمینه و هدف: سنگ بنای رشد و تعالی آینده جامعه را پرورش و صیانت از حقوق کودکِ امروز تشکیل می‌دهد. آثار زیانباری که مصادیق مختلف خشونت بر شخصیت و وضعیت روحی - روانی کودک باقی می‌گذارد و آینده وی و جامعه را در معرض آسیب جدی قرار می‌دهد، بر هیچ کس پنهان نیست. کودک به سبب ضعف جسمی و آسیب‌پذیری به مراتب بیشتری که از یک فرد بزرگسال دارد، باید مورد حمایت و توجه ویژه جامعه قرار گیرد. مهم‌ترین گام در این راستا، شناخت صحیح از حق‌هایی است که کودک را از تجربه مصادیق خشونت‌آمیز رفتاری مصون داشته و تحت حمایت جدی جامعه قرار می‌دهند. بدین‌سان رسالت این مقاله تبیین اهم حق‌های کودکان در برابر هرگونه خشونت و کودک‌آزاری می‌باشد.
روش: این مطالعه از نوع نظری است و با اتکا به روش توصیفی ـ تحلیلی ضمن استفاده از منابع کتابخانه‌ای و استقرای در قوانین به انجام رسیده است.
یافته‌ها: قانونگذار کشورمان در قوانین و مقررات پراکنده‌ای به صیانت از حقوق کودک در برابر هرگونه تعرضات احتمالی پرداخته و حقوق کودکان را در برابر هرگونه مصادیق خشونت تضمین کرده است.
نتیجه‌گیری: حق بر حمایت اجتماعی برابر، حق بر دسترسی به اطلاعات مناسب، حق بر عدم اشتغال به کار اجباری، حق بر آموزش و پرورش مناسب، حق بر عدم بهره‌کشی و یا قاچاق، حق بر حمایت‌های رفاهی ویژه و پشتیبانی خدماتی از جلوه‌های مهم تضمین حقوق کودکان در مواجهه با خشونت در نظام حقوقی ایران هستند.
واژه‌های کلیدی: حقوق کودک، خشونت، قانون اساسی، حمایت اجتماعی، حقوق شهروندی
متن کامل [PDF 682 kb]   (54 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1401/3/28 | پذیرش: 1401/4/31


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 4، شماره 14 - ( تابستان 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها