:: دوره 1، شماره 4 - ( زمستان 1398 ) ::
جلد 1 شماره 4 صفحات 174-141 برگشت به فهرست نسخه ها
حمایت از کودکان در برابر بازی‌های رایانه‌ای نامناسب و زیان‌بار
محمدجواد عربیان ، سیده‌پریسا میرابی ، علی زند
حقوق بین‌الملل سایبری، تهران، ایران.
چکیده:   (356 مشاهده)
استفاده از بازی‌های رایانه‌ای در میان کودکان به سرعت در حال گسترش است و به یکی از ابعاد عادی زندگی روزمره تبدیل شده است. این بازی‌ها با برخورداری از پتانسیل‌های نوآورانه می‌تواند انگیزه‌های درمانی، تقویت مهارت‌های کاربردی و تسهیل در تعالیم و مفاهیم درسی را فراهم آورد. علاوه بر ابعاد مثبت این بازی‌ها واجد آثار و عوارض منفی بوده و از سوی دیگر غرق‌شدن کورکوانه کودکان و نوجوانان در فضای بازی‌های رایانه‌ای برابر خواهد بود، با غوطه‌وری شرکت‌های سازنده این بازی‌ها در سودها و منافع سرشار.
این پژوهش با هدف تضمین حق بازی، شادی و سرگرمی، به روش توصیفی ـ تحلیلی با استفاده از قوانین و مقررات داخلی و میثاق‌های بین‌المللی و سایر منابع کتابخانه‌ای، به حمایت از حقوق کودکان در برابر بازی‌های زیان‌بار با توسل به نظریه‌های جامعه‌شناختی، قوانین داخلی و اسناد بین‌المللی را مورد مداقه قرار داده است. این تحقیق بر آن است تا با بررسی فواید و مضرات بازی‌های رایانه‌ای به تشریح انواع حمایت و بیان الزامات و بایسته‌های قانونی حمایت و مصون‌سازی استفاده‌کنندگان از عوارض نامناسب زیان‌بار این بازی‌ها بپردازد.
واژه‌های کلیدی: بازی‌های رایانه‌ای، حقوق، حمایت از کودکان، حق بر شادی
متن کامل [PDF 581 kb]   (141 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1398/3/8 | پذیرش: 1398/8/21


XML   English Abstract   Print



بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 1، شماره 4 - ( زمستان 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها