:: دوره 5، شماره 17 - ( بهار 1402 ) ::
جلد 5 شماره 17 صفحات 13-1 برگشت به فهرست نسخه ها
آزادی جواز سقط جنین و تولید مثل از دیدگاه سیمون دوبوار
فاطمه عبدی
گروه مطالعات زنان، دانشکده حقوق و علوم سیاسی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران.
چکیده:   (462 مشاهده)
زمینه و هدف: سیمون دوبوار معتقد است زنان به دلیل مشکلات و رنج‌هایی که به سبب بارداری، زایمان و مادری متحمل می‌شوند، لازم است تا از حقوق ویژه و خاصی در این مسأله برخوردار شوند، از جمله آن‌ها حق آزادی تولید مثل و سقط جنین می‌باشد. هدف از این پژوهش بررسی و نقد و تحلیل نظرات دوبوار در مسأله آزادی جواز سقط جنین و تولید مثل می‌باشد. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که با آسیب‌پذیرترین قشر، یعنی جنین در ارتباط است و همچنین تأثیر مستقیم بر حفظ نسل آینده دارد.
روش: این پژوهش که با استفاده از اسناد و منابع کتابخانه‌ای و به روش توصیفی ـ تحلیلی نگارش یافته است.
یافته‌ها: یافته‌ها‌ حاکی از آن است که دوبوار حق انتخاب و تصمیم‌گیری در مورد حمل یا سقط جنین را از آن زن می‌داند. همچنین ایشان این مسأله را راهی برای رهایی زنان از ستم جنسیتی می‌داند.
نتیجه‌گیری: دوبوار سقط جنین را یکی از مصادیق آزادی تولید مثل و گامی در جهت رهایی زنان از سلطه نظام مردسالارانه می‌داند، اما همانطور که در نقد و تحلیل نیز بیان شد، زنان نمی‌توانند مسئولیت‌ها و پیامدهای اعمالشان در مورد جنین را که دارای کرامت ذاتی انسانی است، نادیده بگیرند. حق سقط جنین به بهانه آزادی زن، مستلزم نفی وظایف و مسئولیت‌های او به عنوان یک مادر است.
واژه‌های کلیدی: سقط جنین، آزادی تولید مثل، سیمون دوبوار، باروری زنان، کرامت انسانی
متن کامل [PDF 542 kb]   (91 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/8/24 | پذیرش: 1401/10/3


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 5، شماره 17 - ( بهار 1402 ) برگشت به فهرست نسخه ها